Lokalizacja, Borek Stary 337, 36-020 Tyczyn
17 229 80 87
borekstary.par@gmail.com

Wola Borkowska

Wola Borkowska – Historia

Kaplica na Woli powstała z inicjatywy ks. proboszcza Władysława Mazepy przy akceptacji rodziny p. Odojów i mieszkańców Woli, Porąb i części Jaworznika. Zanim wybudowano kaplice Msze święte były sprawowane w domu prywatnym p. Odojów. P. Odojowie ofiarowali plac i przy współpracy mieszkańców w latach 1987 – 1989 trwała budowa, a w roku 1989 dokonano poświęcenia przez ks. bp. Edwarda Białogłowskiego.
W budowie kaplicy zasłużyli się miejscowi cieśle, dziś śp. Stefan Bartoń, Władysław Mikrut i Tadeusz Korcz, warto podkreślić duży wkład pracy Zbigniewa Wybrańca. Pokrycie dachu blachą wykonał Stanisław Opioła, posadzkę wykonali śp. Władysław Chlebek i Stanisław Kociubiński.
Wystroju wnętrza dokonali śp. Józef Piech i Anatol Gawlak pod nadzorem inż. Ryszarda Kuliga z Krakowa przy czym nie można pominąć dużego wkładu i ofiarności samych mieszkańców i parafii.
Kaplica budowana była bez pozwolenia władz, dlatego materiały były nabywane z dużą trudnością.
Dziś kaplica pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy służy tej części Parafii.
Przy tej okazji należy wspomnieć śp. ks. redemptorystę Jana Mikruta, tutejszego rodaka, który ofiarował wraz ze swoją ciocią obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podkreślamy także wielką troskę mieszkańców o kaplicę oraz pragniemy wyróżnić p. Odojów pełniących bezinteresowną funkcję kościelnych.
W tej kaplicy modlimy się i wypraszamy potrzebne łaski dla nas samych, Ojca św. Ks. Biskupów, kapłanów, naszej Ojczyzny i nas samych

Wola Borkowska – Patron

Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy zasłynął w świecie bogatą treścią, kultem i pięknem. Jako ikona uobecnia i przedstawia Matkę Bolesną, Dzieciątko Jezus i dwóch Archaniołów, którzy trzymają narzędzia męki. Maryja przedstawiona jest do połowy postaci, ale stwarza wrażenie, jakby stała. Jej oblicze wydaje się być lekko pochylone w stronę Dzieciątka. Prawą dłonią zdaje się wskazywać na Dzieciątko, któremu obejmuje ręce. W jej spojrzeniu przebija czuły smutek. Nie patrzy na swojego Syna, lecz zdaje się rozmawiać z patrzącym na obraz.
Dzieciątko Jezus spoczywa na lewym ramieniu Matki, podczas gdy Jego ręce mocno ujmują Jej dłoń. Stopy i szyja wyrażają nagły odruch lęku przed czymś, co ma niebawem nadejść. Tym, co wydaje się przerażać Dziecię, jest wizja męki wyrażona poprzez krzyż i gwoździe ukazywane przez Archanioła Gabriela. Po drugiej stronie Archanioł Michał przedstawia inne narzędzia męki: włócznię, trzcinę z gąbką i naczynie z octem.

Historia obrazu sięga XII w. i dotyka kultury bizantyńsko-kreteńskiej. W XV w. obraz ten z Krety przewieziono do Rzymu, gdzie odbierał cześć przez prawie trzy wieki. Po niemal stu latach zapomnienia został odnaleziony przez Redemptorystów i po ukoronowaniu papieskim, wprowadzony do Sanktuarium w Rzymie, gdzie odbiera cześć do dziś. Tysiące wiernych kopii, rozprowadzonych po świecie, świadczą o wielkim kulcie i cudowności obrazu.

Ojciec Święty Jan Paweł II:

Proszę was, abyście nie przestawali się tutaj modlić za mnie przed tą Matką Boską Nieustającej Pomocy… abyście przed Wizerunkiem Tej Matki Bożej otaczali mnie nieustanną modlitwą.

Wszystkim, którzy z wiarą i ufnością oddają cześć Matce Bożej Nieustającej Pomocy – z serca błogosławię.

Liturgiczny obchód ku czci NMP Nieustającej Pomocy przypada na dzień 27 czerwca.

HYMN

  1. Wzywana błogim imieniem
    „Nieustającej Pomocy”,
    Najlepsza Matko, Maryjo,
    Pomagaj zawsze swym dzieciom.
  2. Pomagaj, kiedy nas nuży
    Dążenie drogą zbawienia;
    Umacniaj chwiejnych i dodaj
    Zapału dobra spragnionym.
  3. Pomagaj, kiedy nad ciałem
    Zawisło niebezpieczeństwo,
    A chorych, biednych i smutnych
    Skuteczną otocz opieką.
  4. Pomagaj wreszcie swym dzieciom
    W ostatniej walce ze śmiercią,
    By pełne było zwycięstwo
    I pewna w niebie nagroda.
  5. Niech Ojca z Duchem Najświętszym
    I Twoim Synem, Dziewico,
    Wysławia wszechświat na wieki,
    Za łaskę, która Cię zdobi. Amen

MODLITWA
Panie Jezu Chryste, Ty dałeś nam swoją Rodzicielkę Maryję, której sławny obraz czcimy, jako Matkę gotową nieustannie pomagać; † spraw, abyśmy gorliwie wypraszając Jej macierzyńską pomoc, * nieustannie doznawali owoców Twojego odkupienia. Który żyjesz i królujesz z Bogiem Ojcem w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Skip to content