Jesteś tutaj

WARTO PRZECZYTAĆ

James Martin "JEZUS"

Dla tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę i świadomość religijną szczególnie polecam książkę amerykańskiego jezuity Jamesa Martina zatytułowaną „Jezus”. Autor odbywa podróż do Ziemi Świętej i dzieli się z czytelnikiem swoim wrażeniami, spostrzeżeniami i przeżyciami. Te doświadczenia odczytuje w kontekście Pisma Świętego. Będąc w miejscu narodzenia Jezusa, analizuje fragmenty Ewangelii. Przy tym stara się wzorem Ignacego Loyoli wyobrazić sobie doświadczenia ludzi żyjących w czasach Chrystusa. W ten sposób zakonnik prowadzi czytelnika przez wszystkie odwiedzane miejsca. Książka „Jezus” w wyjątkowy sposób pozwala przeżyć duchową pielgrzymkę do świętych miejsc, pomoże przygotować się tym, którzy wybierają się do Izraela, a tym, którzy już tam byli, przywróci niezapomniane wspomnienia.

 

Lee Strobel "SPRAWA CHRYSTUSA"

Można przypuszczać, że każdy katolik choć raz w życiu zadał sobie pytanie o Jezusa. Mimo że wierzymy, czasem do serca wkradają się wątpliwości. Amerykański dziennikarz śledczy Lee Strobel, zdeklarowany ateista, specjalizujący się w wyjaśnianiu trudnych spraw kryminalnych przyjmuje za punkt honoru udowodnienie, że Jezus Chrystus to postać nierzeczywista. Do śledztwa podchodzi bardzo rzetelnie, skrupulatnie się przygotowuje, odbywa szereg spotkań ze specjalistami w różnych dziedzinach. Analizuje dokumenty historyczne, zeznania świadków, dowody naukowe, opinie autorytetów medycznych, naukowych i kryminalnych, porównuje Chrystusa wiary i Chrystusa historii. Na koniec stwierdza, że do wyboru ma podważyć swoje metody badań lub uwierzyć w Chrystusa. W nawiązaniu do historii dziennikarza powstał film, który zupełnie nie oddaje treści książki, dlatego pozostaje tylko sięgnąć po książkę zatytułowaną „Sprawa Chrystusa”.

 

Sten Nilson „Potęga relacji z Bogiem”

W swojej książce zatytułowanej „Potęga relacji z Bogiem” Sten Nilson uświadamia czytelnikom, czym dla starożytnych ludów było przymierze, kto je zawierał i po co. Następnie dokonuje analizy wszystkich przymierzy, jakie Bóg zawierał z ludźmi. Szuka cienkiej czerwonej linii, która nas połączyła na zawsze ze Stwórcą. Ostatnie przymierze w naszym imieniu zawarł z Bogiem Jezus, gdy pozwolił się ukrzyżować. Książka pomaga zrozumieć, jak można budować relacje z Bogiem. Po jej przeczytaniu inaczej spojrzymy na eucharystię, podczas której dokonuje się nowe przymierze dla nas.

 

 

Merlin Carothers „Moc uwielbienia”

Czy katolik może uczyć się od protestantów? Dobrych rzeczy z pewnością tak. Amerykański duchowny Merlin Carothers w książce „Moc uwielbienia” daje świadectwo, jak dziękczynienie Bogu za każdą, nawet trudną rzecz, stopniowo odmieniało jego życie i zbliżało do Pana. Na potrzebę dziękczynienia i uwielbienia Boga zwracał uwagę nasz wielki święty Franciszek z Asyżu. Podkreślał, że każdą modlitwę powinniśmy zaczynać od uwielbienia i dziękczynienia, a powinniśmy to czynić przy każdej okazji, zawsze i wszędzie. Z pewnością wspomniana książka pomoże w rozwijaniu relacji z Bogiem.

 

Max Lucado „Pokonaj swojego Goliata”

Czasem, czytając o wybranych przez Boga, z zazdrością myślimy, że byli ludźmi doskonałymi. Max Lucado próbuje uświadomić czytelnikowi, że Bóg nie powołuje najzdolniejszych, ale powołanych czyni zdolnymi do wielkich czynów. W książce „Pokonaj swojego Goliata” opisuje króla Dawida od wybrania, poprzez namaszczenie i budowanie państwa Izraela. Dopóki Dawid bezgranicznie ufał Bogu i powierzał mu swój los, Pan błogosławił i prowadził. Gdy Dawid zapominał o Stwórcy i realizował własne plany, popełniał błędy, które sprowadzały cierpienie i łzy. W tej postawie możemy odnaleźć siebie, zatem my też możemy pokonać własne lęki i problemy, wystarczy pozwolić Panu, by nas prowadził.

 

 

Daniel Rops „Od Abrahama do Chrystusa”

Wartą przeczytania jest książka „Od Abrahama do Chrystusa” brytyjskiego pisarza Daniela Ropsa. Opowiada ona dzieje Izraela od Abrahama aż do Chrystusa. Wybitny znawca kultury starożytnej z wielką starannością i w ciekawy sposób odtwarza wydarzenia biblijne w oparciu o stan wiedzy naukowej, badania archeologiczne i historyczne. Dzieło godne polecenia dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę.

 

Roman Brandstaetter „Jezus z Nazaretu”

Kto najlepiej opowie o Jezusie z Nazaretu? Kto przybliży zawiłości kultury izraelskiej? Kto rozumie myślenie Żydów? Tylko Żyd. Roman Brandstaetter, żyjący w Polsce żydowski pisarz sięgnął po dzieje Chrystusa. W czterotomowej książce „Jezus z Nazaretu” w wyczerpujący sposób opowiada historię Galilejczyka. Przy tym tłumaczy symboliczne znaczenie wielu zdarzeń w relacjach Jezusa z uczniami. Między innymi zwraca uwagę na drobne gesty, które nam nic nie mówią i dla nas nic nie znaczą. Lektura tego obszernego dzieła wymaga sporego wysiłku, ale z pewnością pozwoli nam głębiej zrozumieć Pismo Święte i pomoże inaczej spojrzeć na wiele spraw związanych z wiarą.

 

Piotr Glas „Dekalog. Prawdziwa droga w czasach zamętu”

Można zakładać, że każdy katolik zna dekalog. Czasem jednak potrzebujemy odświeżyć i uporządkować swoją wiedzę. Z pewnością dobrą pomocą będzie książka księdza Piotra Glasa zatytułowana „Dekalog. Prawdziwa droga w czasach zamętu”. Kapłan odpowiada na pytania Tomasza Terlikowskiego, czasem trudne. Wśród nich być może są takie, które sami chcielibyśmy zadać, a odpowiedź może okazać się wyczerpująca, zatem warto po nią sięgnąć.

 

Joanna Bątkiewicz-Brożek „Jezu, Ty się tym zajmij!”

Ostatnio coraz więcej się mówi o włoskim księdzu Dolindo Ruotolo. Joanna Bątkiewicz-Brożek poświęciła mu swoją książkę, której tytuł zaczerpnęła z popularnej już modlitwy. Autorka dokładnie opisuje życie i działalność tego wielkiego kapłana. Opowiada o relacjach z świętym ojcem Pio i cytuje fragmenty pism duchownego. Nie pomija też relacji świadków, którzy pamiętają tego wyjątkowego człowieka. Z pewnością lektura dość obszernej książki pod tytułem „Jezu, Ty się tym zajmij!” będzie czasem ubogacenia i wzrostu duchowego.

 

Stefano Campanella "Papież i zakonnik"

Od czasu do czasu pojawiają się doniesienia prasy na temat spotkań ojca Pio i Jana Pawła II. Czy łączyła ich szczególna więź? Stefano Campanella spotyka się z żyjącymi świadkami i szuka odpowiedzi na to pytanie. Analizuje wszystkie spotkania tych dwóch świętych, ich korespondencję i wypowiedzi, zarówno publiczne i prywatne. Do jakich wniosków dochodzi? Odpowiedź znajdziemy w polecanej książce.

 

Pino Farinotti „7 km od Jerozolimy”

Gdy zmęczymy się poważnymi książkami, wypełnionymi trudną tematyką, warto sięgnąć po coś, co pozwoli nam spojrzeć na sprawy wiary nieco inaczej. Co byśmy zrobili, gdyby na naszej drodze we własnej osobie stanął sam Jezus? Na dodatek byłby ubrany w dżinsy i koszulę i siedziałby na siedzeniu naszego auta. Tego doświadcza główny bohater powieści „7 km od Jerozolimy” Pino Farinottiego. To spotkanie odmieni życie prostego człowieka, a czytelnikowi uświadomi, że Jezus jest żywy i obecny w naszym życiu, tylko trzeba patrzeć głębiej i uważniej.

 

Paul Young „Chata”

Święty Piotr chodził z Chrystusem po wodzie, Marta, Maria i Łazarz jadali posiłki, apostołowie łowili ryby, a mieszkańcy Galilei obserwowali przy pracy. Jednym słowem doświadczali codzienności. Czy my czasem nie chcielibyśmy tak zwyczajnie spotkać Boga, by zadać mu parę pytań, nawet tych trudnych i bolesnych? Taką okazję ma główny bohater powieści „Chata” Paula Younga. Książka doczekała się bardzo pochlebnych recenzji i ekranizacji. Należy przyznać, że opinie są w pełni zasłużone, a autor pięknie tłumaczy sens cierpienia. Próbuje też wnikać w mechanizmy zła i szuka na nie sposobu. Mierzy się też z tajemnicą Trójcy Świętej. Warto sięgnąć po tę książkę, która gwarantuje wiele pozytywnych chwil.

 

Paul Maier „Oścień śmierci”

Zdarza się czasami, że ludzie podważają istnienie Chrystusa i próbują kwestionować Jego boskość i zmartwychwstanie. Jakie konsekwencje miałoby udowodnienie, że apostołowie oszukali wszystkich, a Jezus nie zmartwychwstał? W powieści Paula Maiera zatytułowanej „Oścień śmierci” do opinii publicznej dociera informacja o sensacyjnym odkryciu. Media obwieszczają, że znaleziono grób ze szczątkami Chrystusa. Ponadto okazuje się, że znalezione dokumenty jednoznacznie potwierdzają, że apostołowie dopuścili się kłamstwa. Z każdym rozdziałem powieści akcja rozkręca się coraz bardziej, a fabuła wydaje się być przekonująca. Co się wydarzyło naprawdę? By się tego dowiedzieć, trzeba sięgnąć po książkę. Dość powiedzieć, że kończy się słowami pieśni „Nasz Król żyw znów w chwale!”

 

Alice Sebold „Nostalgia anioła”

Strata bliskiej osoby zawsze boli. Boli bardziej, gdy odchodzi nagle, a najbardziej, kiedy jest to dziecko, na dodatek bestialsko zamordowane. Czy można coś takiego przeżyć? Czy jest możliwe przebaczenie mordercy? Co stanie się z rodziną po takiej tragedii? Alice Sebold w „Nostalgii anioła” szuka odpowiedzi na te pytania, czyniąc bohaterką książki ducha zmarłej dziewczynki, która robi, co może, by pomóc swojej rodzinie otrząsnąć się po stracie.

 

Dorota Terakowska „Tam, gdzie spadają anioły”

Czy osoba deklarująca się jako niewierząca, może przyczynić się do wzrostu wiary? Otóż może. Lektura książki „Tam, gdzie spadają anioły” autorstwa Doroty Terakowskiej sprawiła, że moja relacja z aniołem stróżem na nowo się odnowiła. Powieść opowiada o współczesnej rodzinie, która doświadcza problemów z zanikaniem relacji w rodzinie, wiary, utratą sensu życia i szukania ich na nowo. Jaka w tym wszystkim jest rola anioła stróża i czego musi się on dowiedzieć? Odpowiedzi na te pytania należy szukać we wspomnianej książce. Polecam gorąco.

 

Christy Wilson Beam „Cuda z nieba”

Christy Wilson Beam opowiada historię prawdziwą, opartą na faktach. W książce „Cuda z nieba” opisuje doświadczenia dziewięcioletniej Annabel , swojej córki, która doświadcza nieuleczalnej choroby, która przysparza wiele cierpień i wyniszcza organizm prowadząc do śmierci. Nieszczęśliwy wypadek staje się początkiem zmian, a dziewczynka doświadcza cudu uzdrowienia. To piękne świadectwo doczekało się adaptacji filmowej. Warto sięgnąć po książkę, by przeczytać o wielkim miłosierdziu Boga.

 

Wanda Półtawska „I boję się snów”

Warto sięgnąć po wspomnienia Wandy Półtawskiej, przyjaciółki papieża Jana Pawła II, uzdrowionej dzięki modlitwie wstawienniczej ojca Pio. Była więźniarka obozu w Ravensbrück napisała książkę „I boję się snów”, w której opisuje okropieństwa wojny, bestialstwo Niemców i okrutne eksperymenty medyczne na więźniarkach. Wstrząsająca historia jest świadectwem, które powinniśmy znać, zwłaszcza w czasach, gdy próbuje się umniejszać winę sprawców i bagatelizować cierpienie ofiar, a czasem przewrotnie zrzucać winę na pokrzywdzonych.

Parafia w Borku Starym pw. św. Piotra i Pawła