Jesteś tutaj

Wola Borkowska - Historia

Kaplica na Woli powstała z inicjatywy ks. proboszcza Władysława Mazepy przy akceptacji rodziny p. Odojów i mieszkańców Woli, Porąb i części Jaworznika. Zanim wybudowano kaplice Msze święte były sprawowane w domu prywatnym p. Odojów. P. Odojowie ofiarowali plac i przy współpracy mieszkańców w latach 1987 - 1989 trwała budowa, a w roku 1989 dokonano poświęcenia przez ks. bp. Edwarda Białogłowskiego.
W budowie kaplicy zasłużyli się miejscowi cieśle, dziś śp. Stefan Bartoń, Władysław Mikrut i Tadeusz Korcz, warto podkreślić duży wkład pracy Zbigniewa Wybrańca. Pokrycie dachu blachą wykonał Stanisław Opioła, posadzkę wykonali śp. Władysław Chlebek i Stanisław Kociubiński.
Wystroju wnętrza dokonali śp. Józef Piech i Anatol Gawlak pod nadzorem inż. Ryszarda Kuliga z Krakowa przy czym nie można pominąć dużego wkładu i ofiarności samych mieszkańców i parafii.
Kaplica budowana była bez pozwolenia władz, dlatego materiały były nabywane z dużą trudnością.
Dziś kaplica pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy służy tej części Parafii. W każdą niedzielę i święta oraz w I piątki miesiąca odprawiania jest Msza św. W Wielkim Poście droga krzyżowa jest połączona z Msza św., skromnych wymiarach Triduum Paschalne, procesja na Boże Ciało, w maju nabożeństwo majowe a w październiku różaniec.
Dziś przy tej okazji należy wspomnieć śp. ks. redemptorystę Jana Mikruta, tutejszego rodaka, który ofiarował wraz ze swoją ciocią obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podkreślamy także wielką troskę mieszkańców o kaplicę oraz pragniemy wyróżnić p. Odojów pełniących bezinteresowną funkcję kościelnych.
W tej kaplicy modlimy się i wypraszamy potrzebne łaski dla nas samych, Ojca św. Ks. Biskupów, kapłanów, naszej Ojczyzny i nas samych.
 
http://www.borekstary.przemyska.pl/node/67

Parafia w Borku Starym pw. św. Piotra i Pawła