Jesteś tutaj

Nowy Borek - Historia

Zamiar budowy punktu katechetycznego w Nowym Borku był konieczny ze względu na nauczanie religii jak najbliżej szkoły, do tej pory dzieci uczęszczały do punktu katechetycznego przy kościele parafialnym.
Kuria Biskupia w osobie ks. bp. Błaszkiewicza zobowiązuje ks. Władysława Mazepę do budowy punktu katechetycznego jak najbliżej szkoły w Nowym Borku. Zakupiono więc parcele od Marcina Gonka i Franciszka Ksztonia i przystąpiono do budowy. Budowa trwała dość długo bo zanim rozpoczęto budowę trzeba było przeprowadzić aż cztery akty notarialne.
Do roku 1989 postawiono budynek w stanie surowym, natomiast nauka religii
odbywała się w domu prywatnym u p. Eugeniusza Kowala. Wyjątkowo za zgodą władz została przeniesiona do szkoły i tam nauka trwała do roku szkolnego 1989 – 1990.
Ponieważ oficjalnie religia wróciła do szkoły, stąd zawieszono dalsze prace przy punkcie katechetycznym. Z czasem, zrodził się pomysł ks. proboszcza i niektórych parafian, zwłaszcza w wieku starszym aby rozpoczęty budynek katechetyczny dostosować do sprawowania liturgii.
Pomysły były różne, ale ostatecznie za zgodą ks. Abp. Ordynariusza Józefa
Michalika przeprojektowane zostało wnętrze na potrzeby sprawowania eucharystii. W roku 2003 zamiar ten został zrealizowany i kaplica została poświęcona pw. Matki Bożej Częstochowskiej przez obecnego wśród nas ks. Arcybiskupa.
Aktualnie w tej kaplicy w każdą niedzielę i święta odprawiana jest Msza św. oraz majowe i październikowe nabożeństwa, a przez 9 dni nowenna przed uroczystością odpustową M B Częstochowskiej.
Wyrażamy dziś wdzięczność wszystkim mieszkańcom, którzy troszczą się o piękno tej świątyni, pamiętając też o panu kościelnym p. Eugeniuszu Kowalu, który pełni tę posługę bezinteresownie.
Dzięki Chrystusowi Panu i Matce Bożej mieszkańcy Nowego Borku mają okazję uczestniczenia w liturgii i modlić się o dobro dla mieszkańców i w wielu innych intencjach dla dobra ich samych i Ojczyzny.
 
http://www.borekstary.przemyska.pl/node/68

Parafia w Borku Starym pw. św. Piotra i Pawła