Jesteś tutaj

Klasztor - Patron

Cudowny  Obraz Matki Boskiej Boreckiej namalowany jest na desce o wymiarach 66 x 73.5 cm. Osadzony jest we wspaniałych, ażurowych, bogato złoconych ramach. Nad nim jest gołębica i jeszcze wyżej - Bóg Ojciec. Zawiera to głęboką naukę katechetyczną: Bóg jest jeden w Trójcy Przenajświętszej. Bóg Ojciec daje nam swojego Syna przez Maryję za sprawą Ducha Świętego, by nas podnieść do udziału w Boskiej naturze. Obraz ten zwykle jest zasłonięty dużym, godnym uwagi płótnem przedstawiającym Matkę Bożą Różańcową, która podaje różaniec klęczącym u Jej stóp św. Dominikowi i św. Katarzynie ze Sieny. Cudowny Obraz przedstawia Maryję w półpostaci - w lewej ręce trzyma Dziecię, zaś prawą ręką, całą dłonią  wskazuje na Nie jakby mówiła: Idźcie do Jezusa, Cokolwiek wam każe czynić, czyńcie!  Suknia czerwona, płaszcz okrywający głowę i całą postać na zewnątrz jest turkusowy, a od wewnątrz jasnozielony ze złotymi oblamówkami, pod szyją spięty broszką. Dziecię Jezus w lewej rączce trzyma książkę, a prawą  wzniesioną do góry błogosławi.
DOBRA MATKA słucha próśb ludu oraz zsyła łaski.
ODPUSTY
Największy odpust, który gromadzi wielkie rzesze wiernych, rozpoczyna się w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 14 sierpnia tak zwanym obrzędem Zaśnięcia i pogrzebu Matki Bożej. Uroczystości, którym zwykle przewodniczy któryś z Księży Biskupów, trwają do wieczora dnia 15 sierpnia i gromadzą wielotysięczne rzesze wiernych.
 
Oprócz odpustu ku czci Matki Bożej Wniebowziętej uroczyście obchodzona jest Święto Zesłania Ducha Świętego. Odpust zaczyna się już w sobotę. Pomiędzy mszami świętymi o godzinie 7, 9 i 18 jest adoracja Najświętszego Sakramentu. Podobnie jest w samą uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Także w drugi dzień Zielonych Świąt odprawiamy msze święte według niedzielnego programu; tradycyjnie w tym dniu na mszę świętą o godzinie 11 pielgrzymuje do Sanktuarium parafia w Borku Starym wraz z duszpasterzami.
 
Trzecim odpustem w Sanktuarium jest uroczystość Matki Bożej Królowej Różańca Świętego obchodzona corocznie w pierwszą niedzielę października. W czasie mszy świętej o godzinie 11 odprawiana jest procesja do pięciu ołtarzy, w czasie której odmawiany jest różaniec.
 
Uroczyście także - w Imię Jezusa - rozpoczynamy Nowy Rok; zawsze po mszy świętej o godzinie 11 podczas procesji Eucharystycznej do pięciu ołtarzy śpiewamy Koronkę do Imienia Jezus prosząc o pokój na świecie.
 
Pobożność mieszkańców Borku Starego i okolicznych parafii wprowadziła jeszcze  jedno nabożeństwo - ku czci św. Piotra z Werony w dniu 29 kwietnia. W tym dniu na mszy świętej sprawowanej o błogosławieństwo Boże dla rolników w ich pracy są poświęcane przyniesione krzyżyki zrobione z gałązek. Po powrocie gospodarzy do domów krzyżyki te umieszczone są w zabudowaniach gospodarczych i wbijane w polu. Dzięki wstawiennictwu św. Piotra z Werony są zadatkiem błogosławieństwa Bożego w ciężkiej pracy rolników.
 
 
Na rozpoczęcie każdego nabożeństwa odsłaniany jest Cudowny Obraz - w tym czasie przy wtórze dzwonków śpiewana jest pieśń:
 
 Panno święta z Jasnej Góry, Matką ludu Tyś jedyna,
Coś na tron Borek obrała, by nam zjednać łaskę Syna.
O serc, Królowo, niepokalana, o króluj sercom po wszystek czas.
Ucz nas miłości, zbliżaj do Pana, i nie opuszczaj przenigdy nas.
 
A na zakończenie każdego nabożeństwa w czasie zasłaniania Obrazu śpiewa się następującą pieśń:
O Maryjo, dobra Matko, przed Obrazem Twym klękamy.
Opiekuj się naszą chatką, o to Ciebie dziś błagamy.
        Gorąco prosimy Cię. Nami wciąż opiekuj się.
        Wstaw się za nami do Pana, o Maryjo kochana.
Przyjm modlitwy biednych dzieci, nasze prośby i westchnienia.
Niech do Ciebie pieśń ta leci, pełna czci i uwielbienia.
        Gorąco prosimy Cię. Nami wciąż opiekuj się.
        Wstaw się za nami do Pana, nasza Matko kochana.
 
 
Źródło informacji: http://www.borek.dominikanie.pl/

 

Parafia w Borku Starym pw. św. Piotra i Pawła